מהו הבקאי

04 נוב מהו הבקאי

הבקאי, או בשמו הישראלי “טרקטורון מעופף” והמקצועי ממ”ג (מצנח ממונע גלגלי), הגיע לישראל בשנות ה-90 ותפס במהירות פופולריות רבה בזכות הנוחות, הבטיחות, קלות התפעול, הניוד וההטסה של הכלי.
הבקאי הראשון יובא ע”י מיקי ויסלוביץ בעליו של בית הספר למצנחי רחיפה -“כנפיים – לרחף בכיף” בו הדריך גם יריב בן-טובים, והם היו בין הטייסים הראשונים שהוסמכו על הכלי והפכו למדריכים פעילים.

טיסת הבקאי מבוססת על העילוי שמייצר המצנח בתנועתו קדימה באוויר, והדחף שמייצר המנוע. באמצעות דחף המנוע הכלי יכול לטפס לגובה, וללא המנוע הכלי גולש באיטיות מטה. ההגאים המתופעלים על ידי רגלי הטייס משנים את תצורת הכנף ובכך גורמים לפנייה ימינה ומשמאלה.
מהירות הטיסה של הבקאי קבועה וללא תלות בכח המנוע. הכלי יטוס תמיד ב כ 55 קמ”ש ביחס לאוויר שסביבו. רוח יכולה לגרום לו לטוס מהר יותר לאט יותר ביחס לקרקע.
הבקאי מסתפק במסלול קצר מאד ולכן מסוגל להמריא ולנחות כמעט בכל מקום. הוא מסוגל לטוס בטווח גבהים נרחב לפי רצון הטייס – מגובה הקרקע ועד מספר קילומטרים.
הבקאים מסוגלים להישאר באוויר עד 4 וחצי שעות ברציפות בהתאם לגודל מיכל הדלק. ניתן אפילו לעצור בדרך ליד תחנת דלק, לתדלק 95 אוקטן, ולהמשיך מיד בטיסה.

הכלים שלנו בבית הספר הינם מסוג “אייר-וולף” הנחשב ל”רולרס רויס” של הממג”ים בזכות מבנה רחב ויציב, נוחות מרבית עם מערכת כיסאות ספורט מפנקים, והאמינות והבטיחות הגבוהות ביותר. הוא מיוצר בארצות הברית ומיובא ארצה ע”י יריב בן-טובים.

המצנחים המשמשים את הממ”ג מיוצרים ע”י שתי חברות ישראליות מהמובילות בעולם כבר שנים רבות, דבר המאפשר תחזוקה שוטפת ושרות מהיר, יעיל, הכולל בדיקות תקופתיות כנדרש בתקן.

מקור השם בקאי – בקאי הוא שמה של החברה מהראשונות בעולם לייצר כלים מסוג זה באופן סדרתי. כמעט כל הכלים שהובאו לארץ בשנים הראשונות היו של חברת בקאי ולכן השם השתרש.
חברת בקאי האמריקאית נסגרה מאז ואינה קיימת יותר. הכלים שלה עדיין מאד נפוצים ורבבות מהם עדיין טסים בשמי הארץ.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות