לימוד טיסה

04 נוב לימוד טיסה

מהו קורס הטיסה על הבקאי (מצנח ממונע גלגלי) ומה הוא כולל?

קורס הטיסה על הבקאי הוא מהקצרים בעולם התעופה – תוך כ 13 שעות טיסה, ובהתאם להתקדמות הטייס המתלמד, ניתן לקבל את ההסמכה כנדרש בחוק לטיסה עצמאית ללא מדריך.

מעבר לטיסות עצמן תבלו עוד שעות רבות עם המדריך בתדרוכים, תחקורים וערבי תאוריה, ממש כמו בקורס טייס. המדריך דואג שעם סיום הקורס, לא רק תדעו להטיס את הכלי, אלא גם איך להכין ולבדוק את הכלי לפני טיסה, איך לתדלק, איך לזהות תקלות מבעוד מועד, איך לטפל בחרומים ולנחות בביטחה, וגם איך להחליט האם היום מתאים לטיסה או לא מבחינת מזג האוויר.

איך מתנהל שעור הטיסה?

בכל שעור נבלה כחצי שעה בתדרוך והכנות לטיסה, כשעה של טיסה באוויר, ולסיום, חצי שעה נוספת לתחקור הטיסה והכנת הכלי לטיסה הבאה.

הנושאים העיקריים אותם לומדים בטיסות כוללים –

  • טיסה כללית, שמירת גובה, נסיקות הנמכות, פניות, ושילוב כל אלה ביחד.
  • תרגולות קרקעיות של נסיעה עם הכלי, הנפת המצנח ובדיקתו לפני הטיסה.
  • טיסה בגובה נמוך מאד אשר מפתחת דורשת מיומנות גבוהה בשליטה בכל הגאי הכלי.
  • נחיתות והמראות (הקפות) במנחתים שונים ובמצבי מזג אוויר משתנים
  • חרומים שונים והטיפול בהם כהכנה למצבים אמיתיים שעלולים לקרות
  • טיסת סולו (יחיד) – לבד באוויר, כאשר המדריך נמצא על הקרקע ומנחה דרך מכשיר הקשר

שאלות ותשובות

האם צריך רשיון בשביל להטיס בקאי?

תקנות הטייס דורשות אישור מעבר קורס שהונפק ע”י מדריך מוסמך של רשות התעופה האזרחית. אין זה רשיון מפלסטיק בדומה לרשיון הנהיגה.

תקנות הטיס (כלי רחיפה),
פרק ד': כללים להפעלה בטוחה של כלי רחיפה,
20) .א) 
לא יפעיל אדם כלי רחיפה בהפעלה כללית, אלא אם כן קיבל הדרכה עיונית להפעלת כלי רחיפה מאותו סוג, בנושאים המפורטים בתקנה 6)1)(ב) עד (ו),
והדרכה מעשית בביצועים ובנושאים המפורטים בתקנה 9)א)(1 (עד (7 ,(ממדריך שברישיונו הגדר סוג כלי רחיפה מתאים, והמדריך נתן לו טופס חתום,
לפי נוסח המפורסם באתר הרשות, המאשר כי הוא כשיר להפעיל כלי רחיפה מאותו סוג.

כמה שעות צריך בשביל להוציא הסמכה?

אנו נבלה במהלך הקורס סה”כ כ 30 שעות ביחד. חלקן באוויר וחלקן על הקרקע בשדה או בכיתת לימוד.

  1. זמן אוויר – 13 שעות – הקורס עליו עד 13 שעות טיסה. כלומר זמן שממש נהיה עם המנוע מונע ובאוויר תוך תרגולות שונות. בד”כ זמן זה מספיק לרוב האנשים בכדי לקבל את האישור מעבר קורס. לעיתים, בהתאם ליכולות האישיות יהיה צורך להוסיף זמן בכדי להגיע לרמה הנדרשת.
  2. זמן קרקע ותאוריה – 17 שעות – אנו נבלה במהלך הקורס כ 30 שעות ביחד, כולל הכנות לטיסה, תדרוכים, למידת חומר תאורטי לפני טיסה. זמן זה מורכב מ כ שעה לפני ואחרי כל שעור טיסה, ומערב תאוריה אחד לפחות שנעביר בכיתת לימוד עם מצגות ועזרים שלא קיימים בשטח הטיסה.

כמה זמן אורך שיעור טיסה?

בד”כ כל שעור אורך כשעתיים. חצי שעה על הקרקע לפני, שעה באוויר, וחצי שעה לאחר הטיסה.
בתחילת כל שיעור נבצע הכנה של הכלי והמצנח לטיסה, נתדרך בחומר תאורטי רלוונטי, ניזכר בלקחי השעור הקודם, ורק אז נצא ל כשעה של טיסה ותרגול. לאחר הטיסה נקפל את הכלי, נכינו לטיסה הבאה, ונתחקר את השעור כדי שנדע מה לשפר בפעם הבאה.

מאיזה גיל אפשר ללמוד לטוס?

הגיל המינימלי ללמוד טיסה על בקאי הוא 16.

האם צריך לעבור מבחנים?

אין מבחן מעשי מלא לפני שתוסמכו, המדריך שלכם מוסמך מטעם רשות התעופה האזרחית להנפיק לכם את אישור מעבר הקורס במידה וסיימתם בהצלחה את כל השלבים, ואם רמת הטיסה שלכם מתאימה ובטיחותית.

כמה תאוריה צריך ללמוד?

התאוריה סביב טיסת הבקאי גם כן פשוטה ביותר ולומדים אותה בד”כ בערב אחד של תאוריה שנמשך כמה שעות. לחיזוק הידע עוברים גם על החומר הקיים בחוברת שמחולקת למצטרפים לקורס.

לאחר שתרגישו מוכנים, תיבחנו במבחן אמריקאי קצר

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות